Ergonomisk sele för en aktiv vardag
fr.
299,00 kr
Ord.
299,00 kr
I lager
Endast %1 kvar
SKU
100-45502
Bröstmått | Hundens vikt | Bredd | Storlek |
---|---|---|---|
33-45 cm | 2-5 kg | 18 mm | 2XS |
40-53 cm | 4-7 kg | 22 mm | XS |
49-67 cm | 7-15 kg | 22 mm | S |
58-76 cm | 14-25 kg | 40 mm | M |
63-85 cm | 23-30 kg | 50 mm | L |
71-96 cm | 28-40 kg | 50 mm | XL |
82-115 cm | 40-70 kg | 50 mm | 2XL |
96-138 cm | 70-90 kg | 50 mm | 3XL |
Julius-K9® Sele IDC är den perfekta hundselen för hektiska dagar, tidiga morgonpromenader och för att säkerställa trygg rörlighet. Den är enkel att sätta på i ett enda steg och är tillförlitlig när du behöver den som mest, med effektiv kraftöverföring och kontroll. Selen är optimerad för att rikta kraften mot hunden på ett smart sätt, där bröstremmen är parallell med kopplet, vilket gör att kraften från dig överförs effektivt. Detta innebär att du med mindre ansträngning kan hålla tillbaka eller stoppa din hund när det behövs. Den breda bröstremmen, tillsammans med ett valbart bröstskydd, hjälper till att fördela trycket över bröstet och garanterar ditt husdjurs komfort.
Denna professionella hundsele är inte bara för proffs, utan designen är genomtänkt och robust, med reflekterande element som ökar säkerheten. Fodret är OEKO-TEX®-certifierat och garanterar hög produktsäkerhet, samtidigt som ett brett utbud av praktiska tillbehör ger selen mångsidighet. Selen är tillverkad av förstklassiga material med manuell produktion för att säkerställa både tillförlitlighet och hållbarhet.
Selen har flera framstående egenskaper, såsom OEKO-TEX®-certifierat innerfoder, reflekterande element, obrytbart spänne, och inspekterade remmar från Tyskland. Den erbjuder även en ergonomisk design med en optimal bröstrem som fördelar trycket jämnt, förhindrar tryck i halsområdet och ger ökad rörelsefrihet för hundens armbågar tack vare den smalare designen och magremmen som är placerad längre bak. Selen är både robust och andningsbar, allergivänlig och hudvänlig, samt fullt justerbar. Dess robusta handtag kan fixeras med en extra rem och nit för extra säkerhet.
IDC står för Innova Dog Comfort och är en mer ergonomisk och moderniserad version av den ursprungliga Julius-K9 Sele, med förbättrad komfort, kontroll och synlighet. Selen tillverkas i EU och står för högsta kvalitet och pålitlighet.
Varumärke | Julius-K9 |
---|---|
Färg | Svart |
Bra att veta | Handtag på ryggen från storlek XS - Bröstmått: 40-53 cm |
Seletyp | D-Sele, Sport |
Skriv din egen recension
Fler produkter från Julius-K9
-
Julius-K9 PowerSele Kamouflagefr. 369,55 kr Ord. 389,00 kr